Makale Listesine Dön...
 
Dondurulmuş Besinler

Besin saklamada en iyi yöntem dondurarak depolamadır. Besinlerin sıcaklıkları düşürüldğünde  içerdikleri su, buz kristallerine dönüşür. Bu şekilde mikrop üremesi durdurulur. Dondurulmuş besinler üretim tarihinden yenileceği zamana kadar geçen sürede  -18°C saklanmalıdır. Bunun için derin dondurucular uygundur.
Dondurulma ile taze sebze ve meyvelerde bulunan A, C, B grubu vitaminleri kayıpları diğer saklama yöntemlerinden çok daha azdır. Örneğin C vitamini dondurulma ile saklamada % 20 azalırken , geleneksel depolama şekli kiler ve benzeri şekillerde saklamada tamamen kaybolur. Donmuş ürünlerin en sağlıklı yanı herhangi bir koruyucu madde kullanılmamasıdır. Şeker, tuz, terbiye etme, konserve ederek saklama besin kayıplarını yükseltir ve  tat değişikliklerine neden olur. Dondurarak saklama tat ve besin değerinin en iyi korunduğu yöntemdir.

Dondurulmuş Besinleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

  1. Ambalajında karlanma olan dondurulmuş gıdalar alınmamalıdır
  2. Ambalajı yırtılmış gıdalar alınmamalıdır.
  3. Alış veriş sırasında dondurulmuş besin en son alınmalı diğer besinlerden ayrı poşette taşınmalıdır.
  4. Dondurulmuş besinler en kısa sürede eve ulaştırılarak buz dolabına konulmalıdır.
  5. Dondurulmuş besinler derin dondurucuda 2-3 ay, buzdolabının buzluğunda 1 hafta, buzdolabında ise 1 gün saklanabilir.
  6. Elektrik kesintilerinde buzdolabı ve dondurucunun kapağı açılmayarak sıcaklık yükselmesi önlenmelidir. Kesinti uzun sürdüğü durumlarda besinlerin etkileneceği unutulmamalıdır.
  7. Dondurulmuş besinlerin çözülmesi için bir gece önce derin dondurucudan alınarak buzdolabına konması gerekir. Bu şekilde mikrop üremesi önlenir.
  8. Çözülmüş gıdalar tekrar dondurulmamalı, bekletmeden kullanılmalıdır.
  9. Besin ögeleri daha iyi korunan dondurulmuş ürünler, konserve ve kurutulmuş ürünlere tercih edilmelidir.


Dyt. Süheda İMAMOĞLU

Süheda İMAMOĞLU
Beslenme Uzmanı