Makale Listesine Dön...
 
Yüksek Proteinli Diyetlerin Zararları

Vücut organlarının temel ögesi proteindir. Proteinler vücudun büyüyüp şekillenmesini sağlar. Bebek, anne karnında tek hücreli canlı olarak hayata başlar, annenin besinlerle aldığı proteinle yeni hücreler eklenerek bebeğin gelişimi tamamlanır.

Protein ihtiyacı yetişkinlikte canlılığın devamı için gereklidir. Vücut hücreleri devamlı çalışır, bu sırada yıpranır ve yenilenmesi gerekir. Hücre yapısı besinlerle alınan protein ile yenilenir. Vücuttaki enzimlerin tamamı, hormonların da bir kısmı protein yapısındadır.

‘YÜKSEK proteinli diyetler’ bir gün içinde alınan toplam enerjinin mümkün olabildiği kadar fazlasının et ve et ürünlerinden gelmesini tavsiye eder. Bu beslenme modelinin kolay kabul görmesinin nedenlerinden biri etin sınırlanmamasıdır. Ayrıca fazla yenilen proteinli besinler acıkmayı geciktirdiği için kilo vermek isteyen kişilere kolaylık sağlar.

Sağlıklı beslenmede günlük enerjinin % 15’inin proteinlerden gelmesi istenir. Zayıflama diyetlerinde ise proteinden gelen enerji oranının bir miktar yükseltilmesiyle daha iyi sonuç alınabilmektedir. Bunun nedeni: Proteini yüksek diyetin glisemik yükü düşük olduğundan insulin duyarlılığı artar, tokluk duygusunu geliştirir. Besin alımı azalırken, enerji harcaması artar. İnsülin direnci olan kişilerde günlük toplam enerjinin proteinden gelen miktarı % 25’ e kadar çıkabilir. İstenildiği kadar et, süt, yumurta, peynir yiyebilirsiniz önerileri bu değerin çok çok üstündedir.
          
Neler Olması Beklenir?
Çok az karbonhidrat YÜKSEK protein alındığında sağlığın bozulması kaçınılmazdır. Kanser riski artar. Kandaki Kolesterol düzeyi yükselir ve kalp hastalığı riski artar. Kanda ürik asit yükselir, eklem ağrılarıyla seyreden gut hastalığına neden olur. Yüksek ürik asit düzeyleri nedeniyle böbrek taşı gelişme riski artar. Fazla proteinle beslenme kemiklerden kalsiyumu çekerek kemik erimesine neden olur. Karbonhidratın az alınması beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkiler.

Yüksek proteinli diyetlerle zayıflamayı başarsanız da başka sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli?
Kişilerin, yaşı, cinsiyeti varsa ailevi hastalıkları dikkate alınarak beslenmeleri düzenlenmeli, sağlıklı beslenmenin genel kuralları dışında toplu önerilerden kaçınılmalıdır. Zayıflama programları düzenlenirken günlük toplam enerjinin proteinden gelen oranı % 25 lerde olmalıdır. Et yerken aşırıya kaçmamalı, mercimek, kurufasulye ve nohut gibi aynı zamanda posadan da zengin olan bitkisel protein kaynakları da menülerde yer almalıdır.

Beslenme Uzmanı
Süheda İMAMOĞLU

         
Kaynaklar:
1-  Kathleen M. Escott S, Krauses’s Food & Nutrition Therapy, 2008
2- Baysal A: Genel Beslenme, Hatiboğlu ve Selvi Yayıncılık, 2014
3- Sencer E: Beslenme ve Diyet,  Sandoz Ürünleri A.Ş, 1991
4- Özata M: Doğru Beslen Formda Kal, Epsilon Yayıncılık, 2004
5- A. Baysal ve Arkadaşları, Diyet El Kitabı  Hatiboğlu ve Selvi Yayıncılık, 2014
6- Duyff, Roberta, Larson: Besin ve Beslenme Rehberi, Amerikan Diyetisyenler Derneği, John Wiley&Sons, Inc, 2004

Süheda İMAMOĞLU
Beslenme Uzmanı