Makale Listesine Dön...
 
Ekmeğin Öyküsü

Tarihi medeniyetler kadar eski olan ekmek, ilk çağlarda dövülmüş tahılın su ile karıştırılmasından meydana gelen bulamacın kızgın taşta pişirilmesi ile elde ediliyordu. Bu gün bilinen mayalı ekmek ise M.Ö 4000 yıllarında Eski Mısır uygarlığında bulundu. Mısır’dan Roma’ya daha sonra Batı Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayıldı.

O günden bu yana ekmek sofralardaki yerini korudu. Ayrıca günümüzde çeşitli ekmekler arasında sağlığa yararlı olanı seçmek önem kazandı.

Beyaz Ekmek
Beyaz un, tüm zenginliği soyulmuş undur. Buğdayın yaklaşık % 40’ı atılırsa beyaz un elde edilir. Maliyeti yükselteceği için uygulamada  buğdayın % 25 kısmı ayrıştırılarak  hafif sarı renkli un elde edlir. Benzoil peroksid veya poatasyum bromat kullanılarak un beyazlatılır. Bu undan yapılan ekmek posa, B vitaminleri ve mineraller yönünden oldukça fakirdir. Beyaz ekmek tüketmek geçen yüzyılda soylu sınıfa ait olmanın ayrıcalığı iken bu gün bilgisizliğin işaretidir.

Kepekli Ekmek
Rafine edilmiş beyaz una % 25 kepek ilave edilerek kepekli un elde edlir. Kepekli undan kepekli ekmek yapılır. Rafine edilme işlemi sırasında pek çok vitamin ve mineral kayba uğrar bu nedenle besin değeri tam buğday unundan azdır.

Tam Buğday Ekmeği
Buğdayın dış kabukları ile birlikte öğütülmesinden elde edilen unla yapılan ekmektir. Buğdayda bulunan tüm mineral, vitamin ve lifleri içerir.

Tam tahıllar , posa,, B vitaminleri, antioksidantlar ve iz elementler (demir, çinko, bakır ve magnezyum) yönünden zengindir. Araştırmalar,tam tahıllardan zengin diyetle beslenen kişilerde kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, obezite ve bazı kanser türlerinin daha az görüldüğünü göstermiştir. Tam tahıl ürünleri barsak sağlığında da oldukça önemlidir. Barsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar ve barsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırır.

Ekmekleri alırken tam tahılla yapılmalarının yanı sıra farklı özelliklerine de bakılmalıdır. Sağlıklı seçimler, doğal ekşi maya, içme suyu ve tuz ile yapılan serin yerde raf ömrü dört gün olan ekmeklerdir.

Süheda İMAMOĞLU
Beslenme Uzmanı