Makale Listesine Dön...
 
Eğer Çocuğunuz...... Ne Yapmalısınız

Akşam Yemeğini Yemiyorsa
Çocuğunuz akşam yemeklerinde çok az yiyor ise okuldan sonra yediklerinin çeşidi ve içeriğini bilmeniz önemlidir.  Atıştırdığı herhangi bir besin acıkmasını geciktirir. Böyle durumlarda akşam yemeğinden ufak bir porsiyon vermeniz yeterli olacaktır. Çocuğunuzun doyduğunu size söyleyebilmesine izin verin. Onu yemeğini bitirmesi için zorlamayın ve bu konuda tartışmayın.

Yemek Ayırd Ediyorsa
Çocuğunuz bazı besinleri hiç sevmiyor ise bunu mümkün olduğu kadar dile getirmeyin. Siz, kızım veya oğlum balık sevmez dediğinizde balık yememeleri gerektiğini onlara kendiniz söylemiş olursunuz. Böylelikle balık konusundaki yeme davranışları pekişir. Onlar, sizin keyifle yediğinizi gördüklerinde yeni besinleri denemeye cesaret ederler.

Hızlı Kilo Alıyorsa
Çocuğunuzun son günlerde fazla kilo aldığını düşünüyorsanız yediklerine dikkat edin. Ama doğrudan uyarmayın. Yüksek kalorili besinleri  evde bulundurmayın. Dışarıda yenilen yemeklerde az çeşit ve küçük porsiyonları tercih edin.

Aktif zaman geçirebileceği ortamlar sağlayın.
Düşük kalorili diyet programları çocuklar için uygun değildir. Çocuklar, büyüme ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için günlük beslenmelerinde tüm besin gruplarını yeterli almalıdırlar.  Kilosu konusunda endişeleriniz var ise profesyonel bir değerlendirmeye baş vurun. Günlük yaşam içinde aktif ortamlar yaratın.

Dyt. Süheda İMAMOĞLU

Süheda İMAMOĞLU
Beslenme Uzmanı